петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Хамас предупреди странските авиокомпании да не слетуваат во Тел Авив

ben-gurion-airport2

Последни вести

Военото палестинско движење Хамас, против кого Израел војува повеќе од еден месец во појасот Газа, упати предупредување до странските авиокомпании да не слетуваат на аеродромот во Тел Авив.

Хамас неколку пати успеа од Газа со ракети да ја погоди околината на аеродромто Бен Гурион во Тел Авив.

Израел од почетокот на јули војува против Хамас во појасот Газа, пробувајќи да ги онеспособи искупаните ракети на израелска територија.

Борибите продолжија во вторникот по привремениот прекин на огнот од девет дена и неуспешниот обид за посредување во преговорите во Каиро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести