недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хамас прифати примирје во времетрање од 72 часа

Палестинското борбено движење Хамас синоќа соопшти дека прифаќа хуманитарно мирување во траење од 72 часа кое стапува на сила денеска во 8 часот по локално време, изјави за агенцијата АФП, портпаролот на Хамас во појасот Газа.

g1117484077_5

Поврзани вести

Палестинското борбено движење Хамас синоќа соопшти дека прифаќа хуманитарно мирување во траење од 72 часа кое стапува на сила денеска во 8 часот по локално време, изјави за агенцијата АФП, портпаролот на Хамас во појасот Газа.

„Хамас и сите палестински движења на отпор го прифатија хуманитарниот прекин на огнот од 72 часа кој почнува денеска. Ние ќе го почитуваме примирјето, доколку и другата страна го почитува“, рече портпаролот Фавзи Бархум.

Израел за време на примирјето ќе продолжи со својата „дефанзивна“ операција, рече државниот секретар на САД Џон Кери кој го договори примирјето.

Кери рече дека во текот на примирјето од 72 часа, жителите на Газа ќе ја добијат итно потребната хуманитарна помош, ранетите ќе бидат згрижени, а мртвите погребани. Жителите ќе бидат снабдени со храна, а ќе се извршат и потребните поправки на водоводната и електро мрежата.

Кери додаде дека примирјето е постигнато со помош на генералниот сектретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун кој е вклучен во барање на решение за конфликтот меѓу Израел и Хамас во кој само минатата недела загинале 1.359 палестинци и 60 израелци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести