петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хамас се согласи на 24 – часовно примирје

hamas

Поврзани вести

Палестинското исламистичко движење Хамас се согласи на ново 24 – часовно примирје.

-Во договор со Обединетите нации, поради положбата на нашиот народ како и за Рамазан Бајрам спротиставените групи се согласија да поддржат 24-часовно хуманитарно примирје,  кое почнува денеска во 14 часот, изјави портпаролот на Хамас, Сами Абу Зухри.

Израел се уште не се изјаснил за таквиот предлог, откако го укина сопственото 24-часовно примирје денеска како одговор на ракетните напади на Хамас врз јужниот и централниот дел на Израел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести