Спорт

Хамилтон е спортска личност на годината

Хамилтон е спортска личност на годината

Во изборот кој го организираше БИ-БИ-СИ, возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е избран за спортска личност за 2014.

Тој ова признание го освои со 209.920 гласови, односно 34% од вкупниот број гласови.

Второто место му припадна на голф-играчот Рори Мекилрој, кој освои 20% од гласовите, а третото место на атлетичарката Џо Пејви, за која гласаа 16%.

Покрај Хамилтон, ѕвезда на свеченоста беше и најуспешниот британски олимпиец на сите времиња, Хој, кој ја доби наградата за животно дело. Хој е шесткратен олимписки шампион во велосипедизам.