сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Хамилтон на пол позицијата во Шангај

hamilton-500

Последни вести

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои пол позицијата во пресрет на Големата награда за Кина, трета трка од овогодинешниот шампионат на Формула 1.

Британецот до третата пол позиција оваа сезона, а 42.во кариерата, дојде со возењето на одличниот круг на патеката во Шангај со време од 1:35.782 минути.

Во првиот ред на Хамилтон во недела ќе му се приклучат тимскиот колега Нико Розберг и Себастијан Фетел од Ферари.

Најчитани вести