недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хамилтон стартува од пол позицијата на ГН на Кина

Од првиот ред ќе стартува и Даниел Рикардо (Ред Бул), додека трето најбрзо време во квалификациите имаше бранителот нa титулата Себастијан Фетел (Ред Бул).

Lewis Hamilton

Поврзани вести

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата на трката за ГН на Кина. Хамилтон до третата пол позиција сезонава стигна со време 1:53.860 минути во врнежливи услови на патеката во Шангај. Од првиот ред ќе стартува и Даниел Рикардо (Ред Бул), додека трето најбрзо време во квалификациите имаше бранителот нa титулата Себастијан Фетел (Ред Бул).

Од втотиот ред на трката во Кина ќе стартува Нико Розберг (Мерцедес ), а зад најдобрата четворка се најдоа: Фернандо Алонсо ( Ферари), Фелеипе Маса ( Вилијамс), Виталиј Петров (Вилијамс). Првата десетка ја комплетираат Нико Хулкенберг, Жан Ерик Верње (ФорсИндија) и Роман Грожан (Лотус)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести