сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Хан: Договорот од Пржино е жив

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 јуни оваа година.

han

Поврзани вести

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ испрати три пораки во врска со синоќешната одлука на македонското Собрание да го одложи распуштањето за 7 април и да распише предвремени парламентарни избори на 5 јуни оваа година.

Како што јави дописникот на МИА од Брисел, во исто време, покрај Хан, со соопштение излегоа и тројцата пратеници од Европскиот парламент, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан, кои вчера беа во Скопје, и исто како и Хан, побараа да се исполнат сите реформи, вклучително и медиумските, за да има кредибилни избори во Република Македонија.

Имам добра забелешка на синоќешната одлука на Собранието да ги одложи изборите за 5 јуни. Договорот од Пржино е жив. Сите партии мора да останат целосно посветени, да помогнат да се организираат кредибилни избори и да притиснат за реформските приоритети, вклучително и за медиумите. Им благодарам на европратениците Вајгл, Ховит и Кукан, како и на американскито амбасадор Џес Бејли и на меѓународната заедница за нивната континуирана поддршка, напиша Хан. Неговата портпаролка Маја Коцијанчич потоа потврди дека тоа е и официјален став на Европската комисија.

Најчитани вести