среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Хан пристигна во Скопје – ќе се откочат ли преговорите?

На средбите со политичките лидери се очекува да се дискутира за Изборниот законик, како и за изборот на тимот на Специјалниот обвинител, Катица Јанева.

Хан пристигна во Скопје - ќе се откочат ли преговорите?

Хан пристигна во Скопје - ќе се откочат ли преговорите?

Последни вести

Еврокомесарот Јоханес Хан, денеска на пладне пристигна  во резиденцијата на ЕУ каде што се најавени поединечни средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, а потоа и нивна заедничка средба.

Според пишувањата на медиумите, на средбите се очекува да се дискутира за Изборниот законик, како и за изборот на тимот на Специјалниот обвинител, Катица Јанева. Воедно, можно е и да се договорат и имињата на новите министрии во привремената Влада, која е дел од договорот од Пржино, а кои треба да се изберат утре. До утре треба да се знаат и имињата на заменик-министри по предлог на опозицијата во министерствата за финансии, за земјоделство и за информатичко општество и администрација.

Работната група на четирите партии не се договори ни за законот за мораториумот на „бомбите“, закнот за „свиркачи“, како и за работата на медиумите, па најверојатно денеска ќе се дискутира и за овие работи.

На социјалната мрежа Твитер еврокомесарот Јоханес Хан напиша „На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор“.

 

Најчитани вести