недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 49

Хан: Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино!

Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. Оваа порака ја упати еврокомесарот Јоханес Хан.

johanes-han-przino-640x443

Поврзани вести

Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. Оваа порака ја упати еврокомесарот Јоханес Хан.

По синоќешните преговори, Хан потенцира дека е убеден  дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април.

Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите.

СДСМ е единствената партија која ги напушти преговорите барајќи изборите да бидат одложени, додека ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА стојат зад договореното, односно изборите да се одржат на 24-ти април.

Договорот важи. Уште еднаш ќе повторам, а ова беше и пораката која ја упатив до сите клучни играчи: Очекувам сите партии да останат посветени на договорот од Пржино, рече синоќа Хан.

Најчитани вести