петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Хан: Србија е близу до преговори за ЕУ

Хан оцени дека има напредок во подоборување на односите меѓу Белград и Приштина, а Србите во регионалната соработка се однесувале многу конструктивно.

han

Поврзани вести

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Брисел оцени дека Србија во минатата година  направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и дека е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја, објави МИА

– Верувам дека условите се исполнети за преговорите да започнат оваа година, изјави Хан, претставувајќи го извештајот за напредок на земјите кандидати и потенцијални кандидати пред Одборот за надворешнополитички работи на Европскиот парламент.

Тој оцени дека има напредок во подоборување на односите меѓу Белград и Приштина, а Србите во регионалната соработка се однесувале многу конструктивно.

Исто така Хан се осврна на фактот дека Србија во моментов спроведува амбициозните реформи и изрази очекување дека реформите во правосудството, борбата против организираниот криминал, како и економските реформи, ќе продолжат.

Најчитани вести