петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Хан на средба со партиските лидери

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе има средба со партиските лидери во земјава.

han

Поврзани вести

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, денеска ќе има средба со партиските лидери во земјава.

Тој ќе допатува во Скопје со цел да ги откочи преговорите за имплементирање на политичкиот договор од 2-ри јуни и 15-ти јули.

На пат кон Скопје, ќе се сретнам со сите политички партии за да притиснам за итен напредок на политичкиот договор, напиша комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пред денешната посета на Македонија.

Како што потврди неговата портпаролка Маја Коцијанчич во изјава за МИА, Европската комисија одблиску го следи развојот на настаните во Република Македонија и бара четирите политички партии да се држат до распоредот во спроведувањето на точките од договорот што донесе крај на политичката криза во земјата.

Можам да потврдам дека комесарот Хан, идната недела, поточно во понеделник ќе отпатува во Скопје за да се сретне со сите засегнати страни. Брисел ја следи ситуацијата одблиску и уште еднаш ќе повториме дека Европската комисија очекува партиите да се држат до распоредот во имплементирањето на точките од договорот од 2 јуни/15 јули, истакна Коцијанчич минатиот петок во изјава за МИА.

Најчитани вести