среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 3

Хан во петок доаѓа во Скопје

han-przino

Поврзани вести

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан ќе ја посети земјава во петок (15-ти јануари), јави дописникот на МИА од Брисел.

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска за МИА го потврди доаѓањето на Хан во Скопје во петок, каде како што претходно таа соопшти, тој ќе разговара со сите засегнати страни околу спроведувањето на политичкиот договор од 2 јуни/15 јули што стави крај на политичката криза во земјата.

– Комесарот на Европската унија Јоханес Хан ќе го посети Скопје на 15-ти јануари, изјави портпаролката Коцијанчич.

Како што е познато, уште пред Нова година, еврокомесарот Хан испрати писмо до четирите најголеми политички партии во Македонија (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА) дека планира на почетокот на овој месец да ја посети македонската држава, со цел да направи увид во спроведувањето на договорот од Пржино, чија крајна цел ќе биде одржување на предвремени парламентарни избори на 24 април.

Доаѓањето на Хан во петок во Македонија, пак, се очекува да се поклопи со изборот на техничка Влада со нов привремен премиер, чија единствена задача ќе биде спроведување на изборите на 24 април оваа година.

Најчитани вести