вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Ханџиски: Македонските туристи во Бугарија се безбедни

500poplavi-bugarija

Последни вести

Македонец преживеал вистинска драма во Бугарија.Се нашол на гости кај пријатели во една од најпоплавените области – Бургас, токму во екот на потопот. Посетата ја завршил евакуиран од Бургас и веднаш штом стигнал на сигурно се јавил во македонската амбасада во Бугарија.

Амбасадорот Благој Хаџински за Сител изјави дека нема потреба од паника, нашите туристи се безбедни и не е загрозен ниту еден туристички објект во летувалиштата во Бургас, Созопол и Приморско.

„Два дена не се тргнав од телефонот, стојам на располагање на нашите туристи , но до сега никој од оние во туристичките комплекси не побара помош. Тие се на сигурно,“ вели Ханџиски

Поплавите во Бугарија зедоа три жртви. Две жени кои се возеле по патот Созопол- Бургас биле однесени од надојдената вода, а големиот бран им ги однел автомобилите во планината. Од надојдениот бран вода не успеал да се спаси и 27 годишен овчар.Неколку стотици лица се евакуирани, десетици куќи и имоти се поплавени.

Во спасувачките акции учествуваат пожарникари, полицајци, вклучени се и хеликоптери за извлекување.Интервенираат во 80 населени места.

Најобилни врнежи од 176 литри на метар квадратен , кои паднаа за 24 часа го погодија најмногу Бургас, Јамбол, Сливен, Стара Загора, Пловдив, Пазарџик.

Бугарите спас гледаат во смирување подобрување на временските услови и помалку дожд. Утре во Бургас е прогласен ден на жалост поради жртвите од временската непогода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести