вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ханс ван Манен добитник на наградата „МЕНАДА“

Ван Манен има креирано повеќе од 120 балети за кои има освоено бројни награди.

b876xh350_hvm_gala

Последни вести

Советот на фестивалот Танц Фест Скопје донесе одлука овогодишен добитник на наградата за врвни достигнувања во областа на танцот „МЕНАДА“ да ја додели на Ханс ван Манен.

Ханс ван Манен е роден во Холандија. Неговата меѓународна слава е широко позната. Неговите балети се изведувани во повеќе од 50 компании низ светот, а неговите кореографии се изведувани од бројни големи интернационални ѕвезди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести