петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Хаос во Атина – Со домати и камења врз полицијата

Повеќе илјади грччки земјоделци вчегоа во конфликт со полицијата пред зградата на Министерството за земјоделство во Атина поради реформите на пензискиот систем и зголемувањето на даноците, пишува Б92.

domati-atina-1

Поврзани вести

Повеќе илјади грччки земјоделци вчегоа во конфликт со полицијата пред зградата на Министерството за земјоделство во Атина поради реформите на пензискиот систем и зголемувањето на даноците, пишува Б92.

Земјоделсците што со траект пристигнале од островот Крит, фрлале домати и камења и влегле во конфликт со полицијата пред зградата на министерството.

По обидите на земјоделците „симболично“ да го окупираат министерството полицијата употребила солзавец за да ја растера масата демонстранти.

Претставниците на земјоделците почнаа дводневен штрајк и бараат од властите во Атина да отстапат од најавените реформи на пензискиот систем.

Најчитани вести