петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Хардинај останува во Словенија

hardinaaj

Поврзани вести

Судот во Крањ одлучи дека Рамуш Харадинај ќе остане во Словенија, со оглед дека судот мора да ја процесуира неговата жалба пред да продолжи да го разгледува барањето за екстрадиција на Србија. Судот соопшти дека примил „жалба за начинот на водење на процедурата во врска со уапсениот државјанин на Косово“, јави „Танјуг“ повикувајќи се на СТА.

Судот побара тужбата да биде комплетна, бидејќи не вклучува полномошно за бранителот на подносителот на тужбата, за да ја може да ја процесуира.

Во исто време, судот појасни дека „во случај на екстрадиција на странци, државјани на Косово, на Србија врз основа на меѓународна потерница, уапсеното лице ветило дека нема да ја напушта земјата“.

Најчитани вести