недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Харков: Полета првиот авион со телата на жртвите

Првиот авион со телата на жртвите од соборениот малезиски авион МН17 полета денес за Холандија после церемонијата на која им била оддадена последна почит на жртвите.

78470447853cfa0013411d508146877_640x424

Последни вести

Првиот авион со телата на жртвите од соборениот малезиски авион МН17 полета денес за Холандија после церемонијата на која им била оддадена последна почит на жртвите.

Холандскиот воен авион полетал од аеродромот во Харков, под контрола на украинските власти, кон Ајнховен кадешто би требало да стигне околу 16 часот по средноевропско време.

Како што пренесоа новинските агенции, на жртвите конечно им е одржана достоинствена церемонија пред малубројните присутни додека воените акдети ги пренесувале телата во ковчези до авионот на пистата. После едноминутен молк единствен звик кој можел да се слушне бил ударот на чизмите на младите војници по пистата додека ги носеле телата на нивното последно патување.

Во Холандија денеска е ден на жалост заради 193 холандски жртви во падот на малезискиот авион на истокот на Украина, каде што истражителите на Интерпол почнале процес на идентификација на настраданите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести