четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Хасани, заменик-директорот на УЈП е претепаниот член на ДУИ во Струга

ujp_thumb_medium500_261

Последни вести

Заменик директорот на УЈП Аргетим Хасани завршил во болница по вчерашниот инцидент во локалниот огранокна ДУИ во Струга кога избила масовна тепачка меѓу партиските функционери, јавуваат медиумите на албанското малцинство во Македонија.

Според информациите објавени таму, вчера при изборот на раководство на огранокот, дошло до масовна тепачка во која летале мобилни телефони а се делеле и клоци и тупаници.

Информацијата за АлсатМ ја потврдил и Невзат Бејта од ДУИ кој го надгледувал гласањето но не сакал да открие повеќе детали.

Медиумите вчера објавија дека веќе подолг период тлеат тензии во Струга помеѓу двете крила кои ги предводат Арбен Љабеништа и Рамиз Мерко. Анимозитетот се разгоре на последните локални избори кој Љабеништа ја доби довербата од партијата за да влезе во градоначлничката трка, за позицијата која ја држеше Рамиз Мерко. На крајот, ДУИ загуби а нов градоначлник стана Зијадин Села

Најчитани вести