четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 16

Хашим Тачи предлада парламентарни избори во Косово на 8 јуни

Прво и значајно е во понеделник да гласаме за војската на Косово во Собранието. Ако го изгубиме овој момент на гласање, тогаш многу години ќе чекаме да формираме војска, бидејќи ќе имаме поинаква конфигурација на политичките сили, истакнал Тачи.

taci

Поврзани вести

Косовскиот премиер Хашим Тачи на состанокот на амбасадата на САД во Приштина и на лидерите на останатите политички партии,  предложил парламентарните избори во Косово да се одржат на 8 јуни.

„Прво и значајно е во понеделник да гласаме за војската на Косово во Собранието. Ако го изгубиме овој момент на гласање, тогаш многу години ќе чекаме да формираме војска, бидејќи ќе имаме поинаква конфигурација на политичките сили“, истакнал  Тачи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести