среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Хејг: Регионот го има полното внимание на Обединетото Кралство

DSC_5853

Поврзани вести

Премиерот Никола Груевски на маргините на конференцијата во Лондон се сретна со министерот за надворешни работи на Велика Британија Вилијам Хејг.

Како што јави известувачот на МИА, на заедничката средба, која ја имаа со премиерите од регионот се разговараше за искористување на потенцијалите за економски развој како и одржување на напредок, кој е важен за целиот регион.

Соговорниците се сложија дека ваквата конференција е добра можност за размена на мислења и искуства како и остварување на интензивна комуникација.

Вилијам Хејг истакна дека регионот го има полното внимание на Обединетото Кралство кое ги поддржува процесите што значат подобрувње на стандардот и интегрирање на регионот. Тој изјави дека Обединетото Кралство посакува европски интегриран регион, кој е посветен кон економскиот напредок на сите држави од регионот.

Со премиерот Груевски разменија мислења за повеќе актуелни теми од регионално значење.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести