сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ХЕРА: За зашита од ХИВ, најважно е да се користи зашита

hera-logo

Последни вести

Платформата за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ, која ја сочинуваат 16 граѓански организации кои директно се вклучени во спроведувањето на теренските активности за превенција, грижа и поддршка за ХИВ помеѓу ранливите групи граѓани, потсетуваат на фактите дека:

–   За да се заштитиме од ХИВ најважно е да користиме заштита, односно кондом при секој сексуален однос, без разлика на полот, сексуалната ориентација, брачниот статус, надворешниот изглед на партнерот/партнерката.

–   Крвниот начин на пренос на ХИВ се спречува со употреба на стерилна опрема при инјектирање на дрога, односно со употреба на стерилни инструменти при медицински и останати интервенции

–   ХИВ не претставува директно пренослива инфекција, невозможно е да се пренесе преку вообичаените социјални контакти и затоа не смее да се третира како карантинска болест и да се нарекува „зараза“

–   ХИВ претставува хронична инфекција со којашто, доколку се открие навремено, како и со соодветна здравствена грижа и терапија, луѓето живеат долг и квалитетен живот, со животен век кој е речиси еднаков на оној кај општата популација

–   Докажаните начини да се контролира ХИВ-инфекцијата се зголемувањето опфатот на  доброволното тестирање за ХИВ кај населението и обезбедувањето навремена терапија за оние што живеат со вирусот

–   Обединетите нации децидно нагласуваат дека нема успешна контрола на ХИВ инфекцијата без почитувањето и промоцијата  на човековите права на најранливите групи граѓани

Воедно апелираат  дека сензационалистичкото известување за местото на живеење, возраста, образовната средина, сексуалното однесување и сл. не само што можат да доведат до индиректно разоткривање на нечиј идентитет, туку и сериозно ги обесхрабруваат луѓето да се тестираат за ХИВ. А, оние што веќе  се тестирале и се ХИВ-позитивни, ги одвраќаат од тоа да побараат здравствена грижа и да пристапат кон лекување. Дека нема простор за паника доколку во нивното семејство, образовната и животната средина некое лице има ХИВ. Апелираат до Владата на Република Македонија дека по заминувањето на Глобалниот фонд во 2016 година, кога Македонија ќе престане да прима донациски средства за програмите за ХИВ, државата ќе треба да изнајде начин како овие клучни јавноздравствени програми да продолжат успешно да функционираат во соработка на граѓанскиот сектор  и Министерството за здравство.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести