петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Херта со пресврт до победа на Мајнц

Екипата на Херта синоќа успеа да стигне до победата во 12.коло од Бундес лигата откако водството на ривалот Мајнц го претвори во триумф.

херта

Поврзани вести

Гостите поведоа со голот на Арон Сејдел во 25.минута, а Ведад Ибишевиќ изедначи во 36.минута. Победата на Херта ја донесе Ибишевиќ со вториот гол постигнат во 67.минута.

Двете екипи натпреварот го завршија со по десет играчи поради исклучувањата на Ибишевиќ и на Жан – Филип Гамбин.

Со новите три бодови Херта се проби на третото место на табелата.

На вториот натпревар одигран вчера Шалке со 3:1 го совлада Дармштат.

На другите дуели од ова коло беа постигнати следниве резултати:

Баерн – Баер Леверкузен 2:1,
Келн – Аугсбург 0:0,
Ајнтрахт – Борусија Дортмунд 2:1,
Хамбургер – Вердер 2:2,
Инглоштат – Волфсбург 1:1,
Борусија Менхенгладбах – Хофенхајм 1:1 и
Фрајбург – Лајпциг 1:4.

Табела: Лајпциг 30 бодови, Баерн 27, Херта 24, Ајнтрахт 24, Келн 22, Хофенхејм 22, Борусија Дортмунд 21

Најчитани вести