среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Хицелшпелгер призна дека сака да живее со друг маж

hicelspelger

Поврзани вести

Поранешниот фудбалер на Астон Вила и на Штутгарт, а сега член на англискиот Премиерлигаш Евертон, Томас Хицелшпелгер е првиот фудбалер кој игра на Островот и кој јавно призна дека е хомосексуалец.
“Јавно признавам дека сум хомосексуалец и сакам јавно да зборам за мојата хомосексуалност. Сакам отворено да зборам за хомосексуалноста помеѓу спортистите. Мене не ми беше лесно, стануваше збор за еден долг и тежок процес пред да сфатам дека сум хомосексуалец. Пред неколку години сфатив дека сакам да живеам со друг маж. Хомосексуалноста не е некоја сериозна тема во Англија, Германија, Италија, а уште помалку во соблекувалната. Јас никогаш не се срамев од тоа дека сум хомосексуалец”, изјави Хицелшпелгер.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести