недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Хидинк повторно селектор на Холандија

hidink holandija

Поврзани вести

Фудбалската федерација на Холандија пред неколку часа потврди дека по завршувањето на Мундијалот во Бразил, во селекторската фотеља ќе седне искусниот стручњак, Гус Хидинк.

Холандскиот стручњак и порано беше селектор на Холандија (1994-1998), а освен „лалињата“ ги предводел и репрезентациите на Јужна Кореја, Австралија, Русија и Турција.

Хидинк може да се пофали и дека бил тренер на Реал (М), Бетис, ПСВ, Челзи и Анжи, а негови помошниц на новото работно место ќе бидат Руд ван Нистерлој и Дени Блинт.

Искусниот стручњак веќе го има потпишано понудениот 2-годишен договор, а по истекот на истиот, во селекторската фотеља најверојатно ќе седне поранешниот дефанзивец на Ајакс, Дени Блинд

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести