вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Хихирику не е згасната, цензурата е од некое друго време

Можеби авторот на оваа глупост зборува за времето кога тој бил долги години уредник. Единствената вистина во овој случај е дека МРТ поради спроведување на постапка за јавни набавки за избор на агенција за исплата на авторски хонорари има задоцнето во исплата на хонорарите.

mrt

Последни вести

Во македонските медиуми се појави информациja во врска со божемното симнување од програмата на Македонското Радио на култната емисија -Хихирику- и нејзиното згаснување по 35 години емитување. Со жалење  констатираме дека информацијата што допре до слушателите на можеби најслушаната емисија на Македонското Радио во врска со нејзиното згаснување е само обид да се замагли вистината и да и се даде поинаква конотација, реагираат од МРТ. За цензурата на медиумите и наводниот прекин на Хихирику, обвини новинарот и колумнист, Ерол Ризаов, на форумот за медиуми организиран од Југоисточна медиумска организација.

„Хихирику ниту е симната од програма, ниту цензурирана. Времињата на цензура се одамна поминати и не се карактеристични за оваа генерација во МРТ. Можеби авторот на оваа глупост зборува за времето кога тој бил долги години уредник. Единствената вистина во овој случај е дека МРТ поради спроведување на постапка за јавни набавки за избор на агенција за исплата на авторски хонорари има задоцнето во исплата на хонорарите. Ова не е само за авторите и изведувачите на овој проект, туку за сите автори и изведувачи – ангажирани на сите проекти во МРТ. Хихирику- продолжува со својата племенита мисија- да насмејува, да критикува и да сатиризира.  Искрено жалиме за недоразбирањата во јавноста и за инволвирањето на прекрасната екипа на –Хихирику- во целиот овој случај. МРТ не се откажува така лесно од своите брендови, бидејки тие се создаваат толку долго и макотрпно и претставуваат вистинско богатство за овој наро“, стои во реакцијата на МРТ.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести