четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Хилари Клинтон: Ако победам на изборите, Бил ќе биде првиот сопруг на Америка

Доколку Хилари победи на изборите во САД, Бил ќе биде најверојатно прв сопруг на Америка.

US-DIPLOMACY-CLINTON-TOWN HALL

Поврзани вести

Хилари Клинтон, поранешната прва дама на САД, дала интервју во кое рекла дека наскоро ќе објави дали ќе планира да се кандидира за претседателските избори следната година.

Одговорот кој предизвикал најмногу насмевки бил на прашањето како ќе биде официјалниот назив на Бил Клинтон во случај таа да снате претседателка.

„Не знам, најверојатно ќе биде првиот сопруг на Америка“, рекла Клинтон.

Мнозинството аналитичари сметаат дека токму Хилари Клинтон е најголем фаворит за наследник на Барак Обама.

„Внимателно ќе ја разгледам и одлуката ќе ја донесам следната година. Тоа е тешка одлука и не сакам да брзам. Во Америка има многу невработени, сопствениците на мали бизниси се соочуваат со проблеми и тоа ќе биде главното прашање“, рекла Клинтон.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести