среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Хилари Клинтон: Путин сака да ги прекрои границите на Европа

hilari-klinton

Поврзани вести

Поранешната државна секретарка на САД, Хилари Клинтон го обвини рускиот претседател Владимир Путин, за обид на „прекројување на границите“ на Европа по Втората светска војна, пренесе „АФП“.

Обвинувањата на Клинтон се поради потпишаниот указ од страна на Владимир Путин за пристапувањето на црноморскиот полуостров Крим кон границите на Руската Федерација.

На 16 март жителите на Крим преку референдум одлучија да се припојат кон Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести