среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Хирурзи заборавиле мобилен телефон во стомак на пациентка

operacija

Последни вести

Хана Махмуд Абдул Карим од Јордан тврди дека по породувањето со царски рез хирурзите заборавиле мобилен телефон во нејзиниот абдомен.

Хана била примена во болница на 24-ти април годинава. Според изјавите на нејзината мајка таа родила здраво момче од 4, 8 килограми, а после тоа била пратена дома.

Нешто подоцна, Хана почувствувала сулна болка и забележала дека нејзиниот стомак вибрира.

Хана наводно веднаш потоа итно била испратена во државната болница Ал Башир, каде ренгентските снимки покажале дека во нејзиниот абдомен има туѓо тело. Следувала операција по која хирурзите извадиле мобилен телефон.

Поради овој случај пратеникот Салим Ал Батанјах поради скандалот побара оставка од владата.

Најчитани вести