петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Хитлер ја бомбардирал куќата на својот полубрат

adolf-hitler-1379022482-365405

Поврзани вести

Нацистичкиот лидер Адолф Хитлер ја бомбардирал куќата на својот полубрат, Алојз Хитлер.

Алојз живеел на улицата Мерсисајд со сопругата Бриџит и новородениот син. Кога Хитлер наредил бомбардирање на британскиот град Ливерпул ја срамнил со земја куќата во која живеел неговиот полубрат, кој бил келнер во еврејско кафуле.

Во новооткриениот попис тој од непознати причини го навел името Антон, а не своето вистинско име Алојз. Меѓутоа, било утврдено дека станува збор за полубратот на диктаторот кој во 1910. година, на коњска трка во Даблин ја запознал младата Бриџит Елизабет Даулинг, со која подоцна и се оженил. Инаку, тој кон крајот на Втората светска војна бил уапсен од британските агенти, но бил пуштен кога било откриено дека никогаш не бил дел од нацистичката партија на својот брат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести