четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Ходорковски излезе од затвор

mihail-hodorkovski

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин го потпиша помилувањето на најпознатиот руски затвореник Михаил Ходорковски, кој во текот на утрото излезе од затвор.

Руски „Комерсант“ претходно објави дека Ходорковски побарал помилување под притисок на безбедносните служби.

„Путин на вчерашната годишна конференција за печат во Москва ја изненади цела Русија изјавувајќи дека тајкунот, кој од 2003 година е во затвор, побарал помилување од хуманитарни причини, поради болест на неговата мајка“, пренела агенцијата „Асошиејтед прес“.

Ходорковски, некогаш најбогатиот Русин, повеќе пати изјавил дека нема да побара помилување од Путин бидејќи тоа би значело признавање на вината.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести