ТОП,Македонија

Хојт Ји денеска во посета на Македонија

Хојт Ји денеска во посета на Македонија

Заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во Стејт департментот Хојт Брајан Ји денеска доаѓа во Македонија.

Како што информираа од Амбасадата на САД во Скопје, засега нема детали за агендата на средбите на американскиот дипломат во земјава.

Заменик помошникот државен секретар Ји доаѓа во земјата во време на политичка криза и закажани избори на 5 јуни на кои ќе учествува само ВМРО-ДПМНЕ.

Последен пат Ји во Македонија беше во март, годинава. Тема на неговите средби со македонските политички лидери тогаш беше спроведувањето на договореното од Пржино и подготовките за предвремените парламентарни избори.