вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 4

Хојт Ји утре во Македонија

Заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во Стејт департментот Хојт Брајан Ји утре доаѓа во Македонија, потврдија за Македонската информативна агенција од Амбасадата на САД во Скопје.

hojt-ji

Поврзани вести

Засега нема детали за агендата на средбите на американскиот дипломат во земјава.

Заменик помошникот државен секретар Ји доаѓа во време на политичка криза и закажани избори на 5 јуни на кои ќе учествува само ВМРО-ДПМНЕ.

Последен пат Ји во Македонија беше во март годинава. Тема на неговите средби со македонските политичари тогаш беше спроведувањето на договореното од Пржино и подготовките за спроведување на изборите.

Најчитани вести