среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Хојте: Има сериозен напредок во дијалогот за Изборниот законик

Денеска разговаравме за изборниот законик и има сериозен напредок на оваа тема. Се фокусираме на постигнување политички договор, а техничките детали треба да ги разработат техничарите, но за политичкиот договор сме многу блиску до солиден договор за сите проблеми - појасни Ван Хојте.

Хојте: Има сериозен напредок во дијалогот за Изборниот законик

Хојте: Има сериозен напредок во дијалогот за Изборниот законик

Последни вести

Постигнат е сериозен напредок по сите точки во дијалогот посветен на Изборниот законик, изјави Питер Ван Хојте олеснувач во разговорите меѓу партиските работни групи, по денешната петчасовна средба во Клубот на пратеници во Скопје, јави МИА.

Денеска разговаравме за изборниот законик и има сериозен напредок на оваа тема. Се фокусираме на постигнување политички договор, а техничките детали треба да ги разработат техничарите, но за политичкиот договор сме многу блиску до солиден договор за сите проблеми – појасни Ван Хојте.

Според него, најтешко е да се мотивираат луѓето постојано да бидат ангажирани во дискусијата, а во разговорите, вели, постигнат е огромен напредок во однос на заемната доверба меѓу партиските работни групи.

Денеска и изминативе два дена имавме мошне добро подготвени дискусии. Побарав од неколкумина своите предлози да ги достават на писмено. Сите ми доставија и тоа е голем чекор напред оти се гледа дека навистина се ангажирани во процесот. Би рекол дека на почетокот не си веруваа меѓу себе и разговорите не беа на потребното ниво, но сега има огромен напредок – градиме доверба меѓу партиите и тие навистина се ангажирани во дискусијата – рече Ван Хојте.

Утре се очекува повторно да се разговара за прашањето за Специјалниот јавен обвинител, кој ќе има надлежност да ги истражи случаите „Прислушување“ и „Пуч“. Според договорот од Пржино, Специјалниот обвинител треба да биде избран најдоцна до 15 септември, две недели по враќањето на опозицијата во Собранието.

Најчитани вести