четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Холандија и се реваншира на Шпанија

vesli-snajder

Последни вести

Од сите натпревари кои се денеска на програмата, убедливо најголемо внимание привлекува дерби пресметката во групата “Б”, дуелот помеѓу финалистите од претходниот Мундијал, репрезентациите на Холандија и Шпанија.

Искусниот играч за врска од редовите на Холандија, Весли Снајдер призна дека уште го боли минималниот пораз од пред четири години.

Поразот од Шпанија во финалниот натпревар е како лузна која никогаш нема да исчезне, секогаш ќе биде на нашето лице. Никогаш нема да ја излечиме таа болка. Секогаш се растажувам кога ќе помислам на тој пораз. Мислам дека одлично функционира новиот систем кој е наметнат од нашиот селектор Луис ван Гал. Создаваме повеќе чисти шанси, контранападите делуваат убиствено. Шпанија е бранител на тронот, голем фаворит за победничкиот пехар, но ние сме подготвени за борба. Ќе биде тешко, а убеден сум дека нијансите ќе го одлучат победникот – изјави искусниот играч за врска Весли Снајдер.

Дуелот помеѓу Шпанија и Холандија стартува во 21:00 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести