четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Холандија од Русија ќе ги бара податоците за малезискиот авион

maleziski-avion

Последни вести

Холандските истражни органи ќе ги побараат од Русија податоците со кои располага за соборувањето на малезискиот патнички авион Боинг 777 над источна Украина, вклучувајќи ги и оние за евентуалното учество на украински борбен авион во оваа несреќа, соопшти МИА.

– Во моментов контактираме со руските власти за да видиме дали тие располагаат со какви било информации од важност за кривичната истрага, изјави обвинителот Вим де Бруин.

Малезискиот авион, што леташе на линијата Амстердам – Куала Лумпур, на 17 јули годинава беше соборен над источна Украина, при што животот го загубија сите 298 патници и членови на екипажот, од кои 193 беа Холанѓани.

Во вчерашното интервју за гераманскиот „Шпигел“, главниот холандски истражител Фред Вестербеке изјави дека обвинителите сакаат информации од Москва, вклучувајќи ги и радарските снимки кои, според руските тврдења, докажуваат дека украински воен авион бил во близина во моментот на соборување на малезискиот авион.

Киев и Западот тврдат дека малезискиот патнички авион го собориле проруските сепаратисти со ракети земја – воздух од типот БУК, со кои ги опремиле токму Русите. Овие обвинувања Москва на неколку пати ги негираше, тврдејќи дека за соборувањето на авионот е одговорен украински воен авион.

Во извештајот на холандските истражни органи, објавен минатиот месец, се напоменува дека малезискиот авион бил погоден со повеќе објекти со „висока енергија“, не наведувајќи го виновникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести