среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Холандија: Војниците да не користат јавен превоз униформирани

vojnici

Последни вести

Министерство за одбрана од Холандија ги советува војниците да не носат униформи во јавниот транспорт, поради зголемените закани дека земјата може да биде цел на напади на радикални муслимани.

Марлус Висер, портпаролката на Министерството, денеска изјави дека одлуката е донесена синоќа, кога Владата објави дека ќе испрати шест авиони-ловци Ф-16 кои ќе извршуваат воздушни напади врз терористичката група Исламска држава во Сирија и Ирак.

Соопштувајќи ја одлуката, холандскиот вицепремиер Лодевејк Асхер призна дека улогата на земјата во борбата против ИД носи опасност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести