среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Холандски тим за идентификација пристигна во Доњецк

avion

Поврзани вести

Холандски тим за идентификација пристигна денеска во Доњецк. Тоа се првите странски претставници, кои доаѓаат на територија под контрола на бунтовниците, откако малезискиот „Боинг 777“ со 298 лица, од кои две третини Холанѓани, се урна таму во четвртокот.

Холанѓаните одбија да дадат какви било детали за своите планови. Претставници на сепаратистите во Доњецк изјавија дека бунтовничките лидери се подготвени да се сретнат со нив и да им помогнат да заминат на местото на падот на авионот или до возото каде се држат телата на некои од жртвите.

Според Сергеј Кавтарадзе, претставник на самопрогласената Доњецка народна република, бунтовниците ќе добијат совети од меѓународните експерти како на пример каде да го испратат возот.

Група малезиски претставници исто така треба денеска да пристигне во Источна Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести