среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Хорор во зоолошка во Копенхаген: Убиле жирафа за да нахранат лавови

orka zirafa

Поврзани вести

И покрај бројните протести, во Зоолошката градина во Копенхаген утрово е усмртена здрава машка жирафа по име Мариус, по што е извршена обдукција на жирафата, чии остатоци ќе бидат употребени за исхрана на месојадните животни.

Управата соопштиле дека Мариус, кој бил стар 1,5 година, е усмртен плански, на основа на европското законодавство за планирано одгледување жирафи и други диви животни, кој што пропишува дозволен број припадници на одредени врсти на едно место.

Управата соопштила дека не можеле да ја прифатат понудата на другите зоолошки градови, меѓу кои и од Шведска и Велика Британија, за преземање на популарниот Мариус, бидејќи тој припаѓал на подвид жирафи кои не може да се мешаат со присутните во тие зоолошки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести