петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Хошсу за малку не го собори светскиот рекорд во 200 метри слободно пливање

Katinka-Hosszu-1

Последни вести

Унгарската пливачка Катинка Хошсу на Светскот куп во Доха го надмина сопствениот светски рекорд во дисциплината 200. метри мешано на кратки базени.

Три денови после Европското првенство во Берлин (Германија), на кое освои дури шест медали, Унгарката во 25. метарскиот базен имаше време од 2:02.61 мин., и за 59. стотинки беше побрза од своето време кое го постигна во Ајндховен (Холандија) пред една година.

Денеска Хошсу малку недостасуваше да го собори и светскиот рекорд на 200. метри слободно, пливаше 1:51.41 мин., но задоцни 24. стотинки од секундата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести