Спорт

Хошсу за малку не го собори светскиот рекорд во 200 метри слободно пливање

Хошсу за малку не го собори светскиот рекорд во 200 метри слободно пливање

Унгарската пливачка Катинка Хошсу на Светскот куп во Доха го надмина сопствениот светски рекорд во дисциплината 200. метри мешано на кратки базени.

Три денови после Европското првенство во Берлин (Германија), на кое освои дури шест медали, Унгарката во 25. метарскиот базен имаше време од 2:02.61 мин., и за 59. стотинки беше побрза од своето време кое го постигна во Ајндховен (Холандија) пред една година.

Денеска Хошсу малку недостасуваше да го собори и светскиот рекорд на 200. метри слободно, пливаше 1:51.41 мин., но задоцни 24. стотинки од секундата.