петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Видео: Хоспитализиран Џорџ Буш постариот

gtygeorgehwbushjt120818wmain

Последни вести

Деведесетгодишниот Џорџ Буш постариот, поранешен претседател на САД, вчера, доцна вечерта е хоспитализиран во Хјустон заради проблеми со дишењето, соопшти неговиот портпарол.

– Претседателот Буш со возило на итната помош беше превезен во Методистичката болница во Хјустон и веднаш е хоспитализиран, бидејќи во текот на вечерта чувствувал проблеми со дишењето, потврди  неговиот портпарол Џим МекГрат.

Последен пат Буш беше хоспитализиран во 2012 година, кога заради бронхитис седум недели мина во болница.

Џорџ Х.В. Буш е роден 1924 година во сојузната држава Масачусетс. Во 1989 година стана 41. претседател на САД, а на следните избори во 1992 година беше победен од Бил Клинтон.

Најчитани вести