среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хостели и ресторани под источната трибина на „Филип Втори“

За изградбата на источната фасада, која е комбинација од челична конструкција и стакло, потрошени се 2,1 милиона евра, а според пресметките, целосната фасада би чинела 8 милиони евра.

arena

Последни вести

Привршува  изградба на Националната арена „Филип Втори“. Стаклената фасада на источната трибина е веќе готова, а поставена е и илуминација. Деловниот простор под источната трибина ќе се дава под закуп, за што се подготвува оглас за интерес.  Се работи за простор околу 4.000 квадратни метри,  предвидени за хостел, ресторани, изложбени салони…

За изградбата на источната фасада, која е комбинација од челична конструкција и стакло, потрошени се  2,1 милиона евра, а според пресметките, целосната фасада би чинела 8 милиони евра. Во иднина треба да се изгради фасадата на јужната, западната и на северната трибина.

Арената ја гради Агецијата за стопанисување со станбен и деловен простор и досега за изградбата на објектот се потрошени 31 милион евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести