вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Храна ќе се служи на бензинските 24/7

download

Последни вести

До Собранитето на Република Македонија се доставени измените во Законот за угостителство, направени на барање на угостителите и сопствениците на бензинските пумпи, кои имаат објекти на магистралните патни правци, информираше денеска заменик министерот за економија Христијан Делев, при денешната посета на Штип.

„Тие до сега беа регулирани да работат 24 часа, само во делот на точење бензин и некои основни продукти кои што се продаваа на самите бензински. Сега се градат нови модерни бензински станици каде освен овие основни продукти се служи и храна и сопствениците бараат да се работи 24 часа, посебно во делот на угостителството, каде може да се сервираат и некои оброци“, изјави Делев.

Подвлече и дека Владата ја увиде потребата на сопствениците на бензинските станици и реши да им излезе во пресрет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести