понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Христијаните ширум светот ја менуваат профил сликата со арапската буква „Н“! Знаете ли зошто?

1_286628

Последни вести

Христијаните ширум светот на социјалните мрежи ја менуваат својата профилна слика во арапската буква „Н“. Тие на тој начин сакаат да ги потсетат другите да се молат и да бидат обединети со христијаните во Ирак кои исламските групи ги прогонуваат од своите домови и нивната држава.

Со арапската буква „Н“, екстремистите на ИСИС ги обележуваат христијанските куќи и оваа буква означува „Назаричани“ или оние кои го следат Исус од Назарет.

Со буквата „Н“, пак, исламистите сакаат да го обележат злото, она што за нив претставува навреда и симбол на срам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести