среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Христијански храм разурнат во Мосул

idd-630x289

Последни вести

Борци на терористичката организација Исламска држава го кренале во воздух христијанскиот храм „Георги Победоносец“ во ирачкиот град Мосул, сооошти ТВ каналот „Скај њуз Арабија“, цитиран од ТАСС.

Црквата беше еден од најголемите и најпочитуваните верски објекти меѓу христијанската заедница во Мосул.

Сквернавењето на верскиот објект било извршено вчера.

Заедно со него џихадистите разурнале и неколку станбени згради и помошни објекти наменети за разделување добротворна помош.

Засега нема сведоштва за тоа дали се оштетени и христијанските гробишта, што се наоѓале во близина на црквата.

Најчитани вести