четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Хрватите трошат се’ повеќе пари на антидепресиви

Се зголемува бројот на луѓе кои имаат проблеми со депресијата

depresija

Поврзани вести

Поради тешките социјално- економски прилики се’ повеќе расте бројот на луѓе кои имаат депресија во Хрватска, а психијатриските амбуланти се преполни, додека во исто време расте потрошувачката на лекови за смирување, покажуваат податоците на Хрватската агенција за лекови за 2012-та година.

Потрошувачката на анидепресивите и на средствата за смирување се повеќе расте, па од 2009-та до 2012-та година забележала скок од 6,1 отсто на просечно годишно ниво.

Но, се истакнува дека потрошувачката на антидепресивите во Хрватска значително е помала во однос на развиените европски земји како што се Словенија, Норвешка или Данска, додека потрошувачката на лекови за смирување е значитечно поголема.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести