петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Хрватска: Благ пораст на невработеноста

Дваесет и осмата земја членка на Европската унија забележа зголемување на невработеноста.

hrvatsko zname

Поврзани вести

Стапката на невработеност во Хрватска бележи благ пораст во ноември минатата година, покажуваат податоците на Евростат.

Во Хрватска стапката на невработеност е зголемена на 18,6 отсто од 18,4 отсто колку што беше во октомври. Во ноември минатата година без работа биле 302 илјади хрватски граѓани. Во најновата земја членка на ЕУ во октомври без работа биле околу 73.000 млади лица.

Во исто време, невработеноста во евро зоната и во Европската унија во ноември остана непроменета во споредба со претходниот месец.

Во еврозоната, сезонски прилагодената стапка на невработеност во ноември изнесувала 12,1 отсто, а во ЕУ 10,9 отсто, што значи дека се задржани на ниво од претходниот месец.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести