вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Хрватска ги претстави мерките за штедење

За ребалансот Собранието би требало да се изјасни во втората половина на февруари.

hrvatska

Поврзани вести

Министерот за финансии на Хрватска, Славко Линиќ, ги претставил мерките за штедење со кои Владата планира да ги исполни препораките на Европската комисија за намалување на буџетскиот дефицит.

Потесниот кабинет на Владата ги утврди насоките за ребаланс на буџетот врзани за примена на процедурите за намалување на прекумерниот дефициткој што ги надминува приходите за 4,7 милијарди хрватски куни или над 613 милиони евра, додека расходите би требало да бидат помали за вкупно 3,6 милијарди куни односно над 470 милиони евра.

Министерот најави зголемување на даноците на игра на среќа со очекувана заштеда оваа година.

Дефицитот ќе се намали и со помош на јавните претпријатија кои оваа и следните две години во буџетот ќе уплатуваат добивки.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести