вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Хрватска и Данска, Франција и Шпанија во 1/2 финалето на ЕП

polska-hr

Поврзани вести

Познати се сите полуфиналисти на Европското првенство во ракомет во Данска. Најтежок пат до полуфиналето имаше селкцијата на Хрватска, која во последниот натпревар од втората фаза во Група 2 ја совлада Полска со 31:28.

Хрватите во полуфиналето ќе ги одмерат силите со селкцијата на домаќинот Данска. Данците се без пораз на првенството, а во последниот меч од главната фаза го совладаа Исланд со 32:23.

Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат двократниот европски шампион Франција и актуелниот светски шампион, селкцијата на Шпанија.

Полуфиналните натпревари се играат утре, а први ќе стартуваат Франција и Шпанија (18.30), додека Данска и Хрватска ќе играат во терминот од 21 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести