среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хрватска ја отвори границата, сите мигранти преминаа

migranti

Последни вести

Хрватска повторно ја отвори границата со Србија во попладневните часови и пропушти повеќе илјади мигранти кои речиси два дена беа таму заглавени.

Портпаролката на УНХЦР Мелита Шуњиќ која се наоѓа на границата рече дека „границата се отвора без најава и дека тогаш сите наеднаш тргнуваат“.

Од хрватска страна бегалците чекаат автобуси кои ги превезуваат во прифатниот центар Опатовац, а превозот го обезбедува хрватската полиција.

Најчитани вести