понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Хрватска ќе ја затвори границата со Србија ако влезат нови 8.000 мигранти во еден ден

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја обвини Хрватска дека ги испраќа мигрантите кон Унгарија и Словенија и според него таа не е подготвена за во Шенген зоната.

Хрватска ќе ја затвори границата со Србија ако влезат нови 8.000 мигранти во еден ден

Хрватска ќе ја затвори границата со Србија ако влезат нови 8.000 мигранти во еден ден

Поврзани вести

Хрватска ќе ја затвори границата со Србија доколку повторно 8.000 мигранти влезат во земјата за еден ден, предупреди денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ.

Тој нагласи дека најновата земја-членка на ЕУ нема капацитет да прифати повеќе луѓе.

Околу 9.000 мигранти пристигнаа во Хрватска од вчера рано изутрина, откако Унгарија ја затвори својата граница со Србија.

Во меѓувреме, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја обвини Хрватска дека ги испраќа мигрантите кон Унгарија и Словенија и според него таа не е подготвена за во Шенген зоната.

Најчитани вести